EcoWatch Wildlife Expeditions arrangerar årligen ett begränsat antal unika foto och viltskådningsexpeditioner världen runt. Vi är specialiserade på expeditioner främst till Alaska och Kanada med inriktning på björn och varg.Våra resor är oftast riktade till avlägsna och svåråtkomliga platser som kräver noggrann planering, utrustning och kunskap för att ta sig till. Resorna är riktade speciellt till de som är intresserade av att fotografera vilda djur och är upplagda för att erbjuda bästa möjliga fotomöjligheter, vi erbjuder även guideservice för professionella fotografer och filmare. Med oss reser du alltid i liten grupp för naturupplevelsens skull.
Övriga destinationer
Vår specialisering
Björnfotoexpeditioner - Katmai National Park, Alaska
EcoWatch har över 15 års erfarenhet av att guida och arrangera resor till en av världens bästa platser för att fotografera laxfiskande grizzlybjörnar. Följ med oss till fantastiska Katmai nationalpark i Alaska för att få uppleva denna fantastisk plats och för att få uppleva den fartfyllda period då björnarna jagar lax, ett naturskådespel som många gånger utsetts som ett av de största man kan få uppleva.
Varför resa med EcoWatch
Expert på de områden vi reser till
EcoWatch arrangerar resor till ett fåtal destionationer och är därav högst specialiserad på just dessa destinationerna
Expeditionsliknande
fotoäventyr
Många av EcoWatch resor är upplagda mer som fotoexpeditioner som på så sätt ger en naturupplevelse utöver det vanliga
Unika destinationer
Våra huvudresemål går oftast till svårtillgängliga platser dit få andra tar sig då de kräver kunskap och noga planering att ta sig till
Omdöme
“Det är en speciell känsla att släppas av på en strand mitt ute i Alaskas vildmark. En känsla av spänning och frihet! En resa som blir ett minne för livet.

“I just wish the world was twice as big and half of it was still unexplored.”
-David Attenborough











.jpg)

